Tak, czy nie ,,secondhand”?

Kupujesz w secondhandach ciuchy dla dzieci?

Jeśli tak, to pamiętaj, że musisz ubrania po przyjściu do domu zaraz wyprać, aby Twoje dzieci nie dostały wysypki na skórze, bądź innych niechcianych powikłań.

Ile osób w Polsce kupuje swoim dzieciom ubranka dla dzieci?

Odpowiedź jest prosta bardzo dużo matek kupuje dla swoich dzieci w sklepach z odzieżą używaną, z racji tego, że ubrania dla dzieci nowe są strasznie drogie, a z drugiej strony dziecko w mgnieniu wyrasta z ubrań.

w-czym-prac-ubranka-z-secondhandow_250001

Czy w używanych ubrankach są zarazki?

Wirusy poza organizmem żywiciela żyją krótko – chodzi więc głównie o bakterie, takie jak choćby pałeczki E.coli, które mogą przeżyć nawet 16 miesięcy, czy gronkowca złocistego (żywotny przez 7 miesięcy) albo prątki gruźlicy (aktywne nawet przez kilka lat). W teorii te obawy nie mają podstaw. By importer odzieży używanej mógł wwieźć ją do Polski, a następnie sprzedawać, musi mieć tzw. certyfikat dezynfekcji – wydane przez stosowną firmę zaświadczenie o tym, że odzież została wyjałowiona.

 

Jak prać ubrania dziecięce z secondhandu?

Na ogół jest przekonanie, że w temperaturze 90°C, ale dziś mamy na ogół nowoczesne pralki i w temperaturze 60°C zarazki giną.Do prania ubranek używajmy proszku hipoalergicznego, przeznaczonego dla niemowląt, który poradzi sobie z zabrudzeniami, ale nie zaszkodzi skórze malca.

ubrania-dla-dzieci

Badania mówią…

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego opisującego warunki życia rodzin w Polsce wynika, że rodziny z jednym dzieckiem na zakupy i usługi związane z konsumpcją wydają średnio 3,4 tys. zł miesięcznie – niemal 800 zł więcej niż pary niemające dzieci.

Niestety nie posiadamy badań, które uwzględniałyby same second-handy. Ale z powyższego badania wynika, jak ważne są dla nas dzieci i ile potrafimy funduszy na nie przeznaczyć.

A czy Wy kupujecie w sklepach z odzieżą używaną ubranka dla swoich dzieci?

M.

Comments are closed.