Recznik Praw Dziecka: Jestem mamy i taty!

Jeśli rodzice nie potrafią się porozumieć cierpi na tym zarówno ich związek jak i dziecko. Rozwód jest ciężkim przeżyciem dla malucha jak i starszego podlotka. Wybieranie stron: mama czy tata, często jest raniące i prowadzi do buntu czy niepożądanych zachowań. Zdarzają się przypadki, kiedy rozejście się rodziców jest jedynym słusznym wyjściem, jednak warto taki krok przemyśleć. A kiedy już jest to nieuniknione, należy wziąć pod uwagę uczucia innych – zwłaszcza bezbronnych dzieci, a nie tylko ogłaszać światu swoje racje.

Nasze stanowisko w tej sprawie jest jasne, dlatego z całego serca wspieramy działania Rzecznika Praw Dziecka. Oto, co możemy przeczytać na stronie kampanii:

Kampania Rzecznika Praw Dziecka „Jestem mamy i taty”, ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem wikłania dziecka w sprawy rozwodowe rodziców oraz stawiania go w sytuacji konfliktu lojalnościowego wobec nich. Przypomina także, że każde dziecko ma prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.

Z perspektywy dziecka największym problemem podczas rozwodu rodziców są towarzyszące mu destrukcyjne zachowania dorosłych. Skłóceni rodzice, czy opiekunowie nie przebierają w środkach walki między sobą. Dziecko mimowolnie staje się uczestnikiem wielu sytuacji, które poważnie naruszają jego poczucie bezpieczeństwa. W rezultacie chaos spowodowany rozstaniem sprawia, że prawa dziecka schodzą na dalszy plan.

billboard

http://www.brpd.gov.pl/jestemmamyitaty/odslona2/index.html

Skalę problemu widać bardzo dobrze na przykładzie spraw wpływających do Biura Rzecznika Praw Dziecka. Szczególnie alarmujące są dane za rok 2013, gdzie blisko połowa spośród ok. 50 tys. podjętych spraw dotyczy kwestii około rozwodowych.

Przyszłość dziecka, a w szczególności jego stabilność emocjonalna zależy w dużej mierze od tego, czy rodzice potrafią dojść do porozumienia w trakcie rozwodu i tuż po tym zdarzeniu:

- Dorośli mają prawo do rozstania, ale powinni pamiętać, że nic nie zwalnia ich z bycia odpowiedzialnym rodzicem. Niezależnie od tego, co się między nimi wydarzy, dla swoich dzieci zawsze pozostaną mamą i tatą. Dziecko to człowiek, tylko że mały, ma swoje prawa a jednym z nich jest właśnie prawo do kontaktów z obojgiem rodziców i to prawo winno być bezwzględnie przestrzegane, bo jest gwarantem prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka – dodał Rzecznik.

 

Oby z ust naszych dzieci nigdy nie musiały paść słowa: „Cierpię kiedy obrażasz moją mamę”, czy też „Ranisz mnie kiedy szydzisz z mojego taty” , które wypowiadają bohaterowie kampanii Rzecznika Praw Dziecka „Jestem mamy i taty”.

Zachęcamy, byście szerzyli przekaz zarówno u siebie jak i we własnym środowisku.

A.

Comments are closed.