Pierwsza rodzinna podróż z dzieckiem? Nie bój się!

Jak wiemy w Polsce powszechny jest stereotyp rodzica, przez który widzimy, że zaraz po urodzeniu dziecka musimy zrezygnować z podróżowania i zająć się swoją pociechą najlepiej siedząc z nią w domu, czy na działce. Bo przecież panuje przekonanie, że po co wydawać pieniądze i podróżować z dzieckiem, skoro i tak nic nie zapamięta… No cóż, przekonanie te jest zgubne, bo trzeba wziąć pod uwagę wiele zalet podróżowania z dzieckiem. Raz, że zmienia otoczenie, oddycha świeżym powietrzem, a dwa jego organizm być może stanie się odporniejszy na zmiany klimatu i nie będzie miał w przyszłości problemów zdrowotnych.

 ojciec_dziecko

 

Nie bój się, weź niemowlaka w podróż!

Rodzice w pierwszym etapie życia dziecka dbają o niego szczególnie. My jako rodzice zdajemy sobie sprawę, że to mała istota na którą musimy zwracać szczególną uwagę. Jeśli stawiamy sobie pytania: czy może warto? A może za wcześnie na Nasze pierwsze wakacje? Nie od dziś wiadomo, rodzic jest skłonny do myślenia o najgorszym. Ale po co się na zapas zamartwiać? A co zrobimy jak zachoruje na wyjeździe? Po głowie krążą nam setki różnych myśli, zadajemy sobie wiele pytań, ale naprawdę nie ma się czego obawiać! Bo jak nie teraz to kiedy zaczniemy podróżować z naszą pociechą? Przecież, jeśli jest zdrowa to nic tylko jechać. Oderwijmy się od codzienności, przecież to najlepszy moment, aby poczuć się szczęśliwym i ważnym dla naszego dziecka.

Kiedy najlepszy moment na pierwszy rodzinny wyjazd?

Do 3-4 miesiąca nie ma co ukrywać, nasz maluch jest za mały, aby narażać go na długie podróże, może wtedy dostać niechcianej infekcji, a po co nam dodatkowe zmartwienia? Poza tym to również nie najlepszy czas dla świeżo upieczonej mamy ze względu na brak sił.

Od 4-8 miesiąca to jeden z najlepszych momentów na podróż z naszą pociechą. Wtedy nasze dziecko nie jest jeszcze na tyle ruchliwe i prześpi nam w samochodzie większość drogi. Nigdy już tak długo spokojnie i bez protestów nie będzie siedziało w foteliku.


basen-cień_19-105478

 

O co koniecznie musimy zadbać w czasie naszej podróży?

W zależności czy wybieramy się samochodem, autokarem,pociągiem czy samolotem musimy pamiętać o tym, by zachować szczególną ostrożność naszego malucha na jego zdrowie, więc musimy pomyśleć o przyciemnianych zakładkach na szyby. Kremy,filtry na poparzenia czy wiatr są konieczne!Musimy zdawać sobie sprawę, że dziecko łatwo się poplami, więc dla niego zawsze ciuchów bierzemy na zapas, robimy również dla niego zakupy, bo my-dorośli zjemy miejscowe jedzenie, natomiast młody organizm niekoniecznie je będzie akceptował i może mieć wiele nieprzyjemnych skutków wprowadzenie do jego ust „obcego”pokarmu. Dziecko wymaga też szczególnej uwagi odnośnie higieny ciała. Również drodzy rodzice pamiętajcie, aby do pierwszych 2 lat życia dziecka nie wybierać się w wysokie góry ze swoją pociechą. Bo jak wiemy, im wyżej m.n.p.m tym mniej tlenu, więc na drogi oddechowe młodego organizmu wpływa to bardzo niekorzystnie. Pampersy, chusteczki nawilżane,apteczka-to obowiązkowe elementy każdej naszej podróży!

 

A my…
Jedynie czego możemy Wam życzyć to udanej rodzinnej podróży!

 

M.

Comments are closed.